Zeynep Sükeyne Tulan

Zeynep Sükeyne Tulan


Kırkyama Serüvenim…

Kendimi Samatya sahilinde tarihi köşkün odasında elimde küçücük bir kemanla çalışırken anımsıyorum ki… o küçük kemanı bana sağlamak için günlerce bedestende açık arttırmalara katılınmış ve sonunda sahip olunmuştu. Sonraları çeşitli hocalar konservatuvar derken, ömrümün 15 senesi müzikle dopdolu geçti.

Sonra büyük bir aşk yaşayıp müzik kariyerime veda edip 1972 yılında evlendim ve 4 çocuk sahibi oldum. Artık dikişle haşır neşirdim. 28 yıl “nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım” dercesine geçmişti.

2000 yılının yaz ayları bir TV kanalında Birsen Eltutar hoca patchwork dersleri veriyordu. Çok ilgimi çekmişti, bunca sene dikişle uğraşmıştım ama bu dalda hiç bilgim yoktu.

Derken 2000 yılının 1 Kasım’ında ani bir şekilde eşimi kaybettim. Bomboş bir dünyaya dalmıştım, hayatım 180 derece değişmiş ve bütün yük iki omzuma yüklenmişti.

Bir yerlerde Halk Eğitim kursları olduğunu biliyordum ama hiç ilgilenmemiştim.

Eşimin ölümünün 10. günü çocuklar işlerine başlamışlardı, ben de ani bir kararla bu kursları aramaya başladım ve mefruşat kursuna kabul edildim. Bu kursta televizyonda görüp etkilendiğim patchwork çalışmaya başladım.

Başlayış o başlayış, çalışmalar beni bu günlere getirdi. Önce bir çanta yaptım, daha sonra 1250 parçalık bir pike takımı çalıştım. Sene sonu sergimizde işlerimize isimler veriyorduk. Ben bu işime “Hüzünle Açan Çiçekler” adını vermiştim, hakikaten hüzünle açmıştı o çiçekler. Kumaşla terapi olmuştu benim için ve sergimize davet ettiğim Pacthwork Dostları Dergisi o ayki sayısında benim mektubuma yer vermiş ve “kumaşla terapi de denilen bu sanat” sözümü başlık yapmıştı.

Zeynep Sükeyne Tulan2002 yılında İsmek öğretmen sınavlarına girdim ve kazandım. Çeşitli semtlerde çalıştım. Yerel sergiler, Feshane sergileri derken 2007 Mart ayında Taksim Metro Sergi salonunda kursiyerlerimle birlikte kumaşla tasvir ederek “Osmanlı Kalyonları ve İstanbul Manzaraları” sergimizi açtık.

2010 Mayıs ayında Şirketi Hayriye sergi salonunda Kadıköy Merkez kursiyerlerimle “Fatih ve Fetih” sergisine katıldım.

2012 yılında Taksim Metro Sergi Salonunda “Kumaşa Bürünüp Ahşapta Görünen” sergisinde eserlerimizi sergiledik.

Kırkyama artık hayatımın vazgeçilmezi benim için, devamlı araştırma yapıyor, hep çalışıyorum. Sosyal medyada “Hayat Kırkyamayla Güzel” grubunu kurdum. Sergilerimin resimleri çok ilgi görüyordu ve Çanakkale İlyada Kırkyama buluşmasına sergi daveti aldım. 5 kişilik bir ekiple sergi açtık, bir ürünümüzle Birinci olduk.

Sergi çalışmalarımın yanı sıra, seminerlere davet edildim. Önce Ankara Keçmek hocalarına seminer verdim. 2013 Şubat ayında Çanakkale’de Boreas Kırkyama Grubuna seminer verdim. Çok güzel çalışmalar yaptık.

30 Mart – 5 Nisan 2013 tarihleri arasında da Kadıköy Belediyesi Sergi Salonunda “Hayat Kırkyamayla Güzel” sergisini açtık. Sosyal medya sayesinde sergi haberlerimizi çok kimseye ulaştırdık. Kalabalık gruplar halinde otobüslerle Bursa, Balıkesir, Yalova, İzmit, Atınoluk, Çanakkale, Adapazarı’ndan gelenler oldu.

 15 Nisan – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında Kozyatağı Kültür Merkezi Sergi Salonunda, Sükeyne Tulan ve Hayat Kırkyamayla Güzel Grubu olarak, “Bak Postacı Geliyor” sergisini açtık. Bu sergimizde kırkyama eserleri yanında, sergimize adını veren Türk Pullarını kumaşla tasvir ettik. Sergimiz oldukça ilgi gördü. Bilhassa pullar, sergimizi gezen kırkyama severlere nostalji yaşattı. Mektup özlemini yaşadıklarını ifade ettiler.

Zeynep Sükeyne TULAN, 2014